Działanie

Terapia z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego to specjalny program biostymulacji komórek skóry. Polega on na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, stomatologii czy ortopedii.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Od pewnego czasu rośnie popularność wykorzystywania technologii osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej  i zabiegach dermatologicznych. Podawanie osocza bogatopłytkowego w zmarszczki, uruchamia proces stymulacji komórek macierzystych do namnażania oraz pobudzania fibroblastów do wytwarzania nowego kalogenu. Wpływa to na regenerację i odnowę skóry, poprawia stopień jej nawilżenia i sprawia, że wygląda młodziej. Zabieg jest rodzajem mezoterapii igłowej, w której do zabiegu wykorzystywana jest krew pacjenta.

Zabieg przeznaczony jest głównie dla pacjentów, których skóra wymaga odnowy oraz takich, którzy poszukują produktów naturalnych lub są uczuleni na inne produkty.

Przygotowanie do zabiegu

  • Pacjent zgłaszający się na zabieg z osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Krew jest pobierana z żyły.

Przebieg zabiegu

Lekarz pobiera do zabiegu niewielką (6-60 ml) ilość krwi pacjenta do specjalnych probówek i jej odwirowanie w specjalnej wirówce. Erytrocyty i leukocyty zostają odseparowane od osocza zwierającego płytki krwi. W ten sposób uzyskiwane jest osocze bogatopłytkowe, które następnie wstrzykiwane jest do skóry.

Preparat może być podawany w formie:
  • mezoterapii igłowej (3 zabiegi co 2 tygodnie)
  • mezoterapii igłowej skóry głowy (3 zabiegi co 2 tygodnie)
  • liniowo wzdłuż zmarszczki  lub fałdu skóry
  • wypełnienia (3 zabiegi co 30 dni)
  • jako pojedynczy zabieg wspomagający gojenie, np. po zabiegu laserowym
  • wzmocnienia terapii redukującej rozstępy (połączenie serii zabiegów laserowych z podawaniem osocza bogatopłytkowego)
  • Zalecenia po zabiegu

Okolicę poddaną zabiegowi należy zachować w czystości i sterylności przez 24 godziny. Nie należy stosować preparatów zawierających wysokie stężenie składników aktywnych lub kwasów owocowych. Przez 2-3 dni należy unikać środowisk z dużym ryzykiem zakażeń np. basen, siłownia, sauna.

Rokowania i powtarzalność zabiegów

Zabieg daje stosunkowo szybko długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy. Czas utrzymania efektu jest uzależniony od trybu życia. Seria wykonanych zabiegów pozwala na utrzymanie efektu około roku. Po tym czasie zalecana jest kontrola i ewentualne zabiegi podtrzymujące.

Przeciwwskazania

Technologia uzyskiwania osocza bogatopłytkowego jest absolutnie naturalna i biokompatybilna z organizmem pacjenta, bez ryzyka wystąpienia nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.

Przeciwwskazaniami są:
  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby krwi
  • choroby nowotworowe
  • przyjmowanie antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych)