Redukcja tkanki tłuszczowej w wybranej okolicy

Z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej zmaga się wielu Polaków, którzy starają się go pozbyć różnymi sposobami, m.in. stosując odpowiednią dietę, uprawiając sport lub poddając się zabiegom chirurgicznym. Lipoliza iniekcyjna jest alternatywą dla zabiegów liposukcji i tym samym daje szansę na redukcje tkanki tłuszczowej wszystkim tym, którzy z wielu powodów nie mogą poddać się operacjom plastycznym.

Lipoliza to pojecie, którym w nauce określa się proces rozkładu trójglicerydu w tkance tłuszczowej. Prowadzi on do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu, które po uwolnieniu do krwiobiegu wychwytywane są przez prawie wszystkie tkanki, a następnie estryfikowane do acylogliceroli lub jako główne źródło energetyczne utleniane do dwutlenku węgla i wody. 

Obecnie lipoliza jest nowoczesną metodą medycyny estetycznej, dzięki której możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej bez przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.

Mechanizm działania lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna polega na podawaniu przy pomocy zastrzyków substancji, która powoduje rozpad komórek tłuszczowych nazywanych adypocytami. W miejscu, w którym zostaje wstrzyknięty preparat, powstaje zamierzony i w pełni kontrolowany niewielki stan zapalny tkanki tłuszczowej. Adypocyty pękają i tym samym tłuszcze zostają z nich uwolnione, a następnie przetransportowane razem z krwią do wątroby, gdzie następuje ich rozkład i w konsekwencji wydalenie z organizmu.

Redukcja tkanki tłuszczowej – dla kogo?

Zabiegowi może poddać się każdy, kto chce poprawić komfort swojego życia, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która wpływa na złe samopoczucie. Lipoliza iniekcyjna ma na celu wygładzenie skóry, na której widoczne są rozstępy i cellulit, skorygowanie owalu twarzy i wymodelowanie sylwetki, a w szczególności te miejsca, w których najbardziej widoczne są efekty nadmiaru tkanki tłuszczowej, jak uda, brzuch czy kolana.

Efekty pozabiegowe

Podczas zabiegu następuje redukcja tkanki tłuszczowej, co widoczne jest po upływie ok. trzech tygodni od zabiegu. Najczęściej pacjent może zaobserwować utratę 2-4 cm w miejscu, w którym został podany preparat. Lipoliza iniekcyjna nie jest zabiegiem jednorazowym, lecz należy się mu poddawać w kilku seriach. W momencie, kiedy mamy do czynienia z pacjentem o niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, wystarczy 1 lub 2 zabiegi. W przypadku większej ilości tkanki tłuszczowej kuracja będzie dłuższa a pożądane efekty widoczne po ok. 3-4 zabiegach, które przeprowadza się co 3-4 tygodnie.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania w domu. Przed zabiegiem warto jednak uprzedzić lekarza, czy przechodziło się jakieś choroby, nietypowe dolegliwości, przyjmuje się jakieś leki.

Znieczulenie

Zależnie od wybranego preparatu niektóre zabiegi są wykonywane bez znieczulenia, a niektóre ze znieczuleniem iniekcyjnym, często podawanym razem z preparatem po ich wymieszaniu. Ma to na celu zminimalizowanie nieprzyjemnego uczucia podczas wstrzykiwania preparatu.

Przebieg zabiegu

Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzykiwaniu preparatu cienką igłą w miejsca, które wcześniej zostały wybrane do zabiegu. Podczas  pierwszego zabiegu lekarz podaje maksymalnie 1-2 ampułki preparatu, podczas kolejnych można ich podać nieco więcej. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości miejsc, w jakie podawany jest środek. Na jeden obszar przypada ok. 15 minut. Najlepsze efekty możemy zaobserwować, gdy skorzystamy z serii zabiegów. Zwykle jest ich od 3 do 4, w odstępach ok. 3-4 tygodni.

Czas działania preparatu

Efekty są trwałe i widoczne po upływie ok. 3 tygodni. Wielu lekarzy zaleca również zmianę trybu życia na bardziej zdrowy, tzn. zmianę  nawyków żywieniowych czy też wiekszą aktywność fizyczną, co tylko wspomaga uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg nie wymaga od pacjenta długiej rekonwalescencji i zazwyczaj od razu wraca on do codziennych obowiązków. Po zabiegu może on odczuwać lekkie swędzenie lub pieczenie, co świadczy jedynie o skuteczności  zabiegu. Przez kilka dni widoczne mogą być również zaczerwienienia, obrzęd lub małe siniaki, a skóra może być nieco obolała. Taka reakcja organizmu jest całkowicie normalna i nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Objawy te ustępują samoistnie.

Wskazania do zabiegu

Lipolizę iniekcyjną wykonuje się u pacjentów, u których występuje:

  • nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach
  • podwójny podbródek
  • tkanka tłuszczowa w okolicy żeber, tricepsu, kolan, pach
  • tłuszczaki
  • ginekomastia męska
  • ogólny problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej i potrzeba wymodelowania sylwetki

Przeciwwskazania

  • choroby nowotworowe i niektóre choroby autoimmunologiczne
  • przeziębienie i ogólny zły stan zdrowia
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • znaczna otyłość (BMI >35)
  • cukrzyca i ostre choroby nerek oraz wątroby
  • regularne zażywanie aspiryny lub innych leków przeciwzakrzepowych
  • schorzenia tarczycy
  • alergia m.in. na jaja i sodę
  • niekorzystne wyniki badań