Kwas hialuronowy występuję naturalnie w skórze i jest odpowiedzialny za jej nawilżenie. To jeden z najważniejszych składników skóry. Stanowi naturalna barierę, chroniącą tkanki przed infekcją bakteryjną, łączy też ze sobą włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej, ma silne właściwości wiązania wody w skórze. Z biegiem czasu poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, przez co traci ona elastyczność i sprężystość i w skórze pojawiają się zmarszczki.
Zastosowanie
- leczenie zmarszczek twarzy, szyi, dekoltu
- leczenie zaników objętości na twarzy
- modelowanie twarzy
- leczenie wiotkości skóry i nawilżanie dłoni
- Wypełniacze w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy w połączeniu z wodą tworzy gęsty śluz lub żel. Jest on w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego własna masa, np. jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody. W związku z tym kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetykach jako jeden z najbardziej wartościowych składników nawilżających stosowany jest również przez lekarzy medycyny estetycznej w zabiegach odmładzających.
Kwas hialuronowy podawany w zastrzykach podskórnych ujędrnia i nawilża skórę, wypełnia bruzdy wokół ust i zmarszczki. Używany jest też do modelowania zmieniających się z wiekiem rysów twarzy, np. kształtu policzków czy konturów ust. Do zabiegów wykorzystywany jest wysokiej jakości syntetyczny, stabilizowany kwas hialuronowy, który jest prawie identyczny z naturalnym. Dlatego jego aplikowanie nie powoduje niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu preparatu. Przed zabiegiem powierzchnie skóry można miejscowo znieczulić. Po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia, lekarz z pacjentem omawia jego oczekiwania oraz możliwe do uzyskania rezultaty. Ustala kolejne etapy terapii. Następnie wykonuje znieczulenie niezbędne do podania preparatu.
Znieczulenie
Aby zabieg przebiegał komfortowo przed wypełnieniem zmarszczek twarzy zaleca się nałożenie kremu znieczulającego na godzinę przed zabiegiem. Po uzyskaniu znieczulenia danej okolicy wprowadza się cienką igłą preparat tuż pod powierzchnią skóry – efekty są widoczne od razu.
Przebieg zabiegu
Wypełniacz wstrzyknięty w linie zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i wygładza się a zmarszczka znika. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igieł i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałdów nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd miedzy brwiami (lwia bruzda).
W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz wykonujący zabieg dobiera odpowiedni wypełniacz, dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do cienkich i płytkich zmarszczek, większe cząsteczki – do głębszych bruzd. Zabieg może być wykonany u kobiet i mężczyzn w każdym wieku, jednak optymalny wiek do wykonania zabiegu to 25-55 lat. U osób starszych z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.
Czas działania preparatu
Długość działania kwasu hialuronowego zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia i rodzaju jego stabilizacji, techniki podania, indywidualnej dla każdego pacjenta aktywności hialuronidazy (enzymu występującego u każdego człowieka, który rozkłada kwas hialuronowy), jak również od stylu życia pacjenta. Wysoka temperatura przyspiesza rozkład kwasu, dlatego po zabiegu powinno unikać się solarium i kapieli słonecznych. Średnio efekt po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.
Zalecenia po zabiegu
- bezpośrednio po zabiegu na leczone obszary mogą być przyłożone zimne kompresy
- należy unikać dotykania korygowanych obszarów przez 6 godzin po zabiegu
- jeżeli w trakcie zabiegu modelowane były usta lub ich okolice, przez 24 godziny unikaj gorących napojów i całowania
- bezpośrednio po zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny lub podobnych leków
- po 6 godzinach można delikatnie przemyć leczone obszary mydłem i wodą a także nałożyć makijaż
- przez minimum 48 godzin nie wolno masować, nie wolno trzeć i pocierać leczonych obszarów
- przez minimum 12 godzin należy unikać spożywania alkoholu
- w dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i nagrzania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz nadmiernego zimna
Rokowania i powtarzalność zabiegów
Zabiegi wypełnienia zmarszczek są bardzo skuteczne i dają szybko widoczne efekty bezpośrednio po zabiegu. Efekt wypełnienia utrzymuje się przez okres około 12 miesięcy. Ustabilizowany kwas hialuronowy, którym wypełnione są zmarszczki ulega stopniowemu rozpadowi na wodę i dwutlenek węgla, które całkowicie się wchłaniają. Proces ten trwa około roku w związku z czym w tym okresie utrzymują się efekty zabiegu. Po okresie roku w celu utrzymania efektów zabieg należy powtórzyć.
Przeciwwskazania
- ciąża, karmienie piersią
- choroby o podłożu autoimmunologicznym
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- choroby nowotworowe
Ważne
Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek a innymi metodami odmładzania skóry (iniekcje toksyny botulinowej) laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić min. 3 tygodnie.
Objawy niepożądane
- zaczerwienienie, obrzęk
- ból w miejscu wstrzyknięcia materiału – objawy te znikną w przeciągu 72 godzin
- świąd w przypadku skóry wrażliwej
- nadwrażliwość w miejscu korekcji
- sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni
Interakcje
Kwas hialuronowy wykazuje interakcje z niektórymi miejscowo działającymi lekami znieczulającymi, wydłużając okres znieczulenia.